Jesteś tutaj    /   Warto czytać    /   Co czytać?    Drukuj
1% podatku

Co czytać?

W każdym miesiącu na rynku pojawiają się nowe książki dla dzieci i młodzieży. Jest ich tak dużo, że może pojawić się trudność z wyborem odpowiedniej literatury. Jak dokonać właściwego wyboru? Warto zorientować się, co sądzą na ten temat fachowcy oraz inni rodzice, nauczyciele i wychowawcy. Poniżej zamieszczamy listę czasopism, serwisów internetowych, blogów, wydawnictw, księgarni itd., które polecają wartościowe lektury. Ponadto zachęcamy do korzystania z nowej strony internetowej naszej Fundacji www.rodzinneczytanie.pl gdzie znajdą Państwo informacje o dobrych książkach dla dzieci i młodzieży.


Serwisy książkowe

RYMS – wyjątkowy na polskim rynku wydawniczym KWARTALNIK oraz WORTAL o książkach dla dzieci i młodzieży, skierowany do nowoczesnych i ambitnych rodziców, nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy. Przeznaczony dla tych wszystkich, którzy:

  • dbają o rozwój swoich dzieci, podsuwając im mądre i pięknie zilustrowane książki,
  • lubią być ze wszystkim na czasie, także ze współczesną literaturą dziecięcą,
  • lubią wiedzieć.

​Zawiera ogromną stale uaktulnianą bazę recenzji książek dla dzieci i młodzieży.


Blogi

Poczytaj mi; Mały pokój z książkami – blog prowadzony od 2006 r., ciekawe recenzje, osobiste, bardzo ciekawe spostrzeżenia autorki bloga (np. na temat książek dla dzieci dyslektycznych). Trudno „poruszać” się po blogu.

Czytanki-przytulanki – ciekawe opisy książek, autorka podaje wiek dzieci, którym czyta książki, ich reakcje. Mówi też o swoich reakcjach na dane pozycje. Zamieszcza zdjęcia okładek i środka książek. Pozycje można odszukać wg autorów lub tytułów.

Mamaczyta – recenzje książek, zakładka dotycząca ilustracji, ciekawy podział na  raczej poważne oraz zabawne i mądre. Można ocenić książkę, dodać komentarz.

Dziecięcych książek czar – na stronie głównej opisy lub wrażenia zachęcające do tego, żeby zapoznać się z pełną treścią recenzji. Autorka pisze także, jakie wrażenie robią pozycje na jej dzieciach. Można dodać komentarz.

Małe kruki – recenzje i opisy książek. Autorka nie pisze o odczuciach odbiorców. Można ocenić i skomentować pozycje. Autorka pokazuje książki o podobnej tematyce.

Peek-a-boo-boo - autorka zamieszcza zdjęcia nie tylko okładki. Język kwiecisty. Wymiana myśli między mamami nt danej pozycji. Omówienie książeczek obcojęzycznych – angielskich i niemieckich – dla maluchów. Również książki dla dorosłych o rodzicielstwie. (Peekaboo to coś jak nasze akuku; także Peek-A-Boo – model biustonosza).

Zaczytani - blog istnieje od 2009 r. Można tu znaleźć recenzje książek dla dzieci. Zdarzają się też opinie nt. lektur dla młodzieży.


Księgarnie

Przedstawiamy Państwu listę księgarni i klubów, które specjalizują się w książkach dla dzieci i młodzieży. Często są to miejsca spotkań dla rodziców i zabaw dla dzieci.

Badet (Warszawa)

Największa w Warszawie kluboksięgarnia dziecięca.

Wydawnictwa: m.in. Tatarak, Zakamarki, Hokus-Pokus, Dwie Siostry,

Kalimba (Warszawa)

Oferuje warsztaty i inne wydarzenia dla dzieci od 1,5 do 12 lat, dla rodziców m.in. porady prawne

Wydawnictwa: m.in. Zakamarki, Hokus-Pokus, Dwie Siostry, Czerwony Konik, Wy-twórnia

Tarabuk (Warszawa)

Klubo księgarnia, dla dzieci organizuje tarabajanie - opowiadanie bajek i warsztaty, rodzice znajdą tu możliwości podnoszenia swoich umiejętności opiekuńczych i wychowawczych.

Bajbuk (Warszawa)

Duża oferta książek dla dzieci, młodzieży i rodziców, również e-booki. W ofercie również warsztaty.

Cuda na kiju (Sklep internetowy)

Z opisu na stronie skleipu "Znajdziecie tutaj wszystko by zaczarować dzieciństwo. Sklep w 2011 otrzymał główna nagrodę w Konkursie Świat Przyjazny Dziecku." Polecamy.

Czuły Barbarzyńca (Warszawa)

Klubo-księgarnia, która poza ofertą dla dorosłych posiada starannie wybrane lektury dla dzieci i młodzieży oraz oraganizuje cylkicznie wasztaty "Czułe czytanki".

Efka (księgarnia mobilna)

W Efce każdy może znaleźć coś dla siebie. Są tu ciekawe książki, różnorodne zabawki, ale także mapy i plansze edukacyjne. Można to wszystko zamówić przez internet lub zaprosić Efkę na swoją imprezę z książkami i warsztatami.

Figa z makiem (Warszawa)

Sklepokawiarnia i klub dla dzieci; sklepik z zabawkami i książkami, stałe warsztaty dla dzieci do 12 r.ż. Podobną ofertę ma sklep  Dwa Koty znajdujący się również na Saskiej Kępie.

Słowo daję (Warszawa)

Klubo księgarnia na Ursynowie. Starannie wybrane książki dla dzieci, audiobooki, zabawki edukacyjne z drewna, papieru, fajne papierniki, teatrzyki. W kawiarence mały placyk zabaw. Ciekawych gości, warsztaty, imprezy i zajęcia.

Książki wydawnictw: m.in. Dwie Siostry, Zakamarki

Za rogiem (Nowa Iwiczna, k. Warszawy)

Kluboksięgarnia - dla wszystkich bibliofilów, książkomaniaków, bajkowielbicieli. A także fanów gier planszowych, miłośników bajek do słuchania i… przytulnej atmosfery. Dla tych co grają i czytają, lubią napić się dobrej kawy i herbaty, pogadać, obejrzeć teatrzyk, wziąć udział w ciekawych zajęciach dla dzieciaków i starszaków, dla mam i tatusiów.

Wydawnictwa: Format, Zakamarki, Dwie Siostry

Famiga (Kraków)

Kawiarnia i księgarnia; Famiga to połączenie pasji, różnorodności i wypoczynku - pod jednym dachem można skorzystać z szerokiej oferty zajęć i warsztatów zarówno dla Dorosłych i dla Dzieci.

wydawnictwa: m.in. Format, Zakamarki, Dwie Siostry, Tatarak, Eneduerabe

Elf (Bielsko Biała)

Kluboksięgarnia - znaleźć tu można: dobrą literaturę dla dzieci i młodzieży, zabawki rozwijające wyobraźnię, warsztaty twórcze, fachową pomoc przy zakupach, przyjazną atmosferę.

Mabookta (Lublin)

Kluboksięgarnia MAbookTA czyli Mama-książka-Tata to połączenie tradycyjnej księgarni z kawiarnią oraz klubem.

Wydawnictwa: m.in. Dwie Siostry, Eneduerabe, Wy-twórnia, Format

Tajemniczy Ogród (Lublin)

Księgarnia i klub; szeroka oferta książek dla dzieci i młodzieży staranie dobranych i wyeksponowanych. Jest tu zarówno klasyka jak i książki współczesnych autorów poczynając od bajek i legend poprzez powieści i opowiadania na komiksach i malowankach, wyklejankach kończąc.

Wydawnictwa: m.in. Zakamarki, Dwie Siostry, Mila

Pociąg do bajeczki

Motto tej klubo-księgarni - "Chcemy aby dzieci były szczęśliwe, a to co możemy im dać najlepszego to dobra książka i dobra zabawka". W ofercie znajdują się więc książki (również dla maluchów), zabawki, gry logiczne, materiały edukacyjne oraz Warsztaty Młodego Artysty.

Między słowami (Poznań)

Kluboksięgarnia - w ofercie spotkania dla rodziców i warsztaty dla dzieci.

Wydawnictwa: m.in. Zakamarki, Dwie Siostry, Eneduerabe, Namas

Księgarnia „Z bajki” (Poznań)

Wydawnictwa: m.in. Zakamarki, Dwie Siostry

Urodzinki literackie - dziecko wybiera bohatera literackiego z którym chce spędzić 90 minut.

Baśniowa kawiarenka (Łódź)

Baśniowa Kawiarenka to
kawiarnia, teatr i księgarnia
prowadzona przez aktorów

Wydawnictwa: m.in. Eneduerabe, Zakamarki

Cafe bajarka (Kraków, Poznań, Toruń)

Cafe Bajarka to miejsce spotkań, zajęć i zabaw dla dzieci i rodziców, można kupić tu książki, gry, audiobooki czy edukacyjne zabawki oraz napić się znakomitej kawy lub skorzystać z dużego wyboru herbat.

Wydawnictwa: m.in. Dwie siostry, Zakamarki, Hokus-Pokus, Wytwórnia


Wydawnictwa

Polecamy w tym miejscu wydawnictwa, które specjalizują się w literaturze dla dzieci i młodzieży lub wydają pojedyncze ciekawe tutuły. 

Akapit-press - to przede wszystkim wydawca cyklu "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz. Można tu również znaleźć pozycje popularyzujące naukę jak np. książka Ałbeny Grabowskiej Grzyb "Julek i Maja w labiryncie". 

Dwie Siostry - bogata oferta dla dzieci od roku; m.in. serie Mistrzowie Ilustracji, Mamoko autorstwa A. i D. Mizielińskich, S.E.R.I.A. (w tym D.O.M.E.K.) czy Ulica Czereśniowa R.S. Berner. Książki wydawane z wielką dbałością o szatę graficzną, które edukują mimochodem.

Ene due rabe – oferta dla dzieci od 3 do 8 lat; seria Birgitta Stenberg BILLY, "Gdzie jest tort" The Tjong Khing lub "Inne życie" Amandy Eriksson. Wydają literaturę skandynawską, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji emocjonalnej. Organizują warsztaty dla dzieci i rodziców.

Kwiaty Orientu – wydawnictwo promujące kulturę koreańską; m.in. Czarny Ptak i Fala Suzy Lee (książki obrazkowe) i Psia kupa Kwon Jeong-saeng.

Mila – ciekawa oferta dla dzieci; m.in. książeczki po angielsku i niemiecku.

Namas – w ofercie wydawnictwa znajdują się książki dla dzieci, które opowiadają o pięknie różnorodnego, wielokulturowego świata m.in. Biała księżniczka i Złoty Smok P. Finy i Narodziny księżniczki I. Boldizsár.

Zakamarki – literatura szwedzka i francuska dla dzieci do 6 +; m.in. serie Biuro detektywistyczne Lassego i Mai M. Widmarka czy Pomelo Ramony Badescu i Benjamina Chauda.

Czerwony konik – oferta dla dzieci do 7+; m.in. serie Prosiaczek i A. Woldańskiej-Płocińskiej, Podręczny nieporadnik W. Widłaka oraz Wielkie małe kobietki A. Polewskiej

Wy-twórnia - Misją wydawnictwa jest powrót do bogatej tradycji ilustrowanej książki. Wydawnictwo wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami graficznymi; m.in. Kłopot I. Chmielewskiej

Widnokrąg - książki dla dzieci i młodzieży, które przybliżają młodym czytelnikom w Polsce życie w różnych, często odległych częściach świata; m.in. Jose Manuel Mateo Emigracja i M Cottin Czarna księga kolorów.

Tatarak –oferta książek dla dzieci do 10+; m.in. seria Klara

Officyna- Wśród książek dla dorosłyc znalazły się tak ciekawe pozycje dla dzieci jak: Jimmy Liao Księżyc zapomniał i Dźwięki kolorów

Format - książki nietuzinkowe, bogate zarówno w formie, jak i treści; m.in. seria o lalkach kokeshi A. Parot, seria Miffy D. Bruna oraz Cyrkowcy z ilustracjami Emmanuelle Houdart.

Ładne Halo – Stawia na nowoczesne książki obrazkowe, autorskie historie i dobry design. Wydało na razie 4 pozycje. Ostatnią - Lala Lolka- honorowym patronatem objął  Czesiociuch – nowa marka nowoczesnych ubrań dla dzieci typu unisex, stworzona przez Czesława Mozila i Dorotę Zielińską.

Hokus-Pokus - oferują książki autorów i ilustratorów zagranicznych nieznanych w Polsce oraz wspierają projekty polskich artystów zarówno młodego jak i starszego pokolenia dla dzieci od 2 do 12 r.ż. Dzięki nim na rynku polskim pojawiła się seria "Julek i Julka" Annie Schmidt. Prowadzą portal www.ryms.pl 

Literatura - szeroka oferta książek dla młodszych i starszych dzieci (w tym seria 16+) o tematyce zabawnej i poważnej. Tu znajdziemy m.in. "Pamietnik grzecznego psa" Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz, jak i "Bezsenność Jutki" Doroty Combrzyńskiej-Nogali, książki Grzegorza Kasdepke, Pawła Beręsewicza, Barbary Kosmowskiej, Barbary Ciwoniuk, Kazimierza Szymeczki, itd. Książki są zilustrowane ciekawie i sympatycznie.

Media Rodzina - to duże wydawnictwo (ponad 500 pozycji) specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży. W ofercie znajdują się m.in. "Baśnie świata, "Pan Kuleczka" Wojciecha Widłaka, "Pettson i Findus" Svena Nodqvista, "Dr Seuss", "Opowieście z Narni" S.C. Lewisa, "Harry Potter" J.K. Rowling, "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins.

Muchomor - jak sami o sobie piszą "wydają książki dla dzieci w każdym wieku", książki pięknie zilustrowane, podzielone na działy: Literatura dla dzieci, Historia dla dzieci, Filozofia dla dzieci i Piosenki dla dzieci.

Bona - wydaje zarówno klasyczne dzieła światowej literatury dziecięcej autorów takich jak Gianni Rodari czy Otfried Preussler jak i współczesne pozycje literatury polskiej oraz zagranicznej np. fenomenalny fiński cykl o Tacie Marcusa Majaluomy. Wydawane pozycje odznaczają się  wysoką jakość edytorską oraz starannym doborem literackim. Można tu znaleźć ofertę dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Bukowy Las - to wydawca niezwykle popularnego cyklu "Monster High", ale też ambitnych, napisanych z lekkością i humorem, wciągających 3 powieści Johna Greena "Gwiazd naszych wina", "Papierowe miasta", "Szukając Alaski".

Egmont - z oferty wydawnictwa zwracamy uwagę na serie "Basia" Zofii Staneckiej, "Czytam sobie" dla dzieci stawiających pierwsze kroki na drodze do umiejętności czytania, wiersze Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow, Natalii Usenko, a dla starszego czytelnika komiksy "Marzi" Marzeny Sowy i Sylvain Savoia oraz książki Ewy Nowak.

Bajka - założona przez byłych redaktorów naczelnych "Świerszyka" i "Misia", wydaje książki polskich i zagranicznych autorów dla dzieci od 0 do 10 lat. Można tu znaleźć pozycje Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Małgorzaty Strzałkowskiej, Anny Onichimowskiej, Marii Ewy Letki, Liliany Bardiejewskiej itd, ilustrowanych przez świetnych polskich ilustratorów np. Jona Jung czy Agnieszka Żelewska.

Nasza księgarnia - dzięki temu wydawnictwu mamy dostęp do klasycznej literatury skandynawskiej Astrid Lindgren czy Tove Jansson, ale również całkiem współczesnych pozycji jak "Detektyw Pozytywka" Grzegorza Kasdepke, "Dziennik Cwaniaczka" Jeffa Kinneya (zabawna seria dla opornego czytelnika), czy "Młodego Samuraja" Chrisa Bradforda.

Czarna Owieczka - spółka-córka wydawnictwa "Czarna Owca" oferująca książki dla młodszych (3-6 lat) i starszych dzieci (7-14 lat). Od wydawcy: "Rozmaite mody w literaturze przychodzą i odchodzą, ale wszyscy wiemy, że podstawowe wartości, takie jak uczciwość czy moralność, są trwałe. Postaramy się sprostać wymaganiom młodego czytelnika i wydawać książki, które będą nie tylko bawić, rozwijać ciekawość świata, ale i uczyć, za to nigdy nie pouczać!"

 

 

 

 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET